Günümüz dünyasının ticaret kapıları her gün daha genişliyor. Özellikle teknolojinin gelişmeye devam etmesi ve sosyal medyanın inkar edilemez kullanım oranı yüksekliği ile artık reklam trendleri de değişiyor. Son zamanlarda bazı sosyal medya mecralarında ünlü isimlerin “iş birliği” adı altında ürün tanıttıklarını yani “influencer” olduklarını rahatlıkla görebiliriz. Artık çoğu marka bu şekilde reklam çalışmalarının daha uzun soluklu sonuçlar getirdiğine hem fikir. Affiliate marketing ise bu sistemin genel hatlarını içeren bir pazarlama tekniği. İster kendiniz bu sistemin parçası olun isterseniz ürünlerinizi tanıtmak için bu pazarlama türüne yoğunlaşın ilk adımı atmadan evvel bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır!

Affiliate marketing nedir?

Affiliate Marketing Nedir? 

Affiliate marketing’in Türkçe anlamı kısaca “Satış Ortaklığı” olarak karşılanabilir. Ne demektir? Basitçe bazı web sitelerinin veya işletmelerin reklamını yapıp her başarılı satış ile komisyon elde ederek internetten para kazanmanız için var olan bir yoldur. İnternetten ve sosyal medya üzerinden kazanç sağlamaya başlamak, ürün reklamı yapmak ve yaptırmak, tüm markalar ve kullanıcılar için şu dönemde doğallaşan ancak çok da kolay olmayan bir süreçlerdir.

Kurumlar / Markalar Açısından Affiliate Marketing

Marka / kurum açısından baktığımızda; eğer sektörünüzde rekabet etme gücünüz varsa ve çevrenizde ürünlerinizin reklamını yapabilecek kadar bir topluluğa sahipseniz affiliate marketing ile büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Yani fiyat, lojistik, dağıtım gibi maliyetleri çıkardığınızda rekabet etmeye devam ediyorsanız çevrenizdeki blogger veya influencer’ları kullanarak satış ortaklğına yönelebilirsiniz. 

Kişiler Açısından Affiliate Marketing

Kullanıcılar açısından bakıldığında; size ait olmayan hatta sizinle hiç bir ilgisi olmayan ürünlerin bile reklamını yaparak bu ürünlerin satış oranlarını artırabileceğinizi görürüz. Bu şekilde anlaştığınız marka için yaptığınız her satıştan komisyon alabilirsiniz. Kısacası ister ek gelir ister direkt gelir modeli olarak değerlendirebileceğiniz affiliate marketing üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. 

Neden Affiliate Marketing?

Affiliate marketing’i özellikle ek gelir için tavsiye ediyoruz. Çünkü şirketseniz az maliyetle ürününüzü satabilirsiniz. Kişiyseniz, yani şirketiniz yoksa sadece ürün tanıtarak para kazanabilir; başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edebilirsiniz. 

Satış ortağı olduğunuz şirketin ürününü pazarlamak için kendinize sadece bir blog kurabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz ya da diğer platformlarda ilgili linki paylaşarak satış yapabilirsiniz.

Affiliate marketing sistemi, Türkiye’de birçok firma tarafından tercih ediliyor. Son dönemde, THY, Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi bilindik firmaların influencer çalışmalarını sıklıkla görüyoruz. Siz neden yapmayasınız? 

Affiliate marketing nasıl yapılır?

Nasıl Affiliate Marketing Yapabilirsiniz? 

Yapmanız gereken ilk şey ortaklık yapmak istediğiniz ve sizinle ortaklık kurmak isteyecek bir şirket veya firma bulmak olacak. Daha sonrasında seçtiğiniz firmanın ürünlerini veya hizmetlerini satmak için firma tarafından kabul edilmeyi beklemelisiniz. Kabul edildikten sonra affiliate marketing yapmaya başlayabilirsiniz.

1) Reklam Stratejinizi Belirleyin

Affiliate marketing’de satış yapabilmek için kendinize en az bir pazarlama kanalı seçmelisiniz. En popüler 3 örneğe birlikte bakalım:

Blog:

Affiliate marketing odağında reklam yapmak için bilinen en etkili yöntem blog açmaktır. Burada önemli olan ise blogunuzun mevcut hedef kitlenize yönelik olmasıdır. Bu yöntemle affiliate marketing çalışmaları yaparak son derece güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya:

Sosyal medyayı kanal olarak kullanmanız için en önemli faktör yine hedef kitlenize yönelik bir sayfa oluşturmanız. Bu sayfayı kurup büyüttükten ve sizi aktif takip eden birçok takipçiniz olduktan sonra reklam linklerinin yer aldığı gönderi paylaşımları yaparak siz de satış ortaklığı başlatabilirsiniz. 

İnternet Reklamları:

Google Adwords gibi dijital reklam platformları sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşmanız mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, Adwords gibi platformlarda reklam vermeniz için para ödemeniz gerektiğidir. 

2) Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Bu adımda en önemli nokta, blogunuz veya reklam yapmayı düşündüğünüz platformdaki takipçilerinizin! Çünkü onlar aynı zamanda potansiyel müşteriniz konumunda oldukları için hedef kitlenizi oluştururlar. Hedef kitlenizi, geliştirmiş olduğunuz platformunuzda müşterilerinizmiş gibi düşünüp içerik hazırlarsanız daha kolay reklam alabilirsiniz.

3) Doğru Ürün Seçimi Yapın

Reklamı yapmanızın sebebi para kazanmak olsa da reklamını yaptığınız ürünlerin kalitesine önem vermelisiniz. Bu konudaki hassasiyetiniz, ilerleyen dönemlerdeki reklamlarınıza duyulan güveni de belirleyecektir. Kaliteli ve alım gücü yüksek ürünleri tercih ederek satış ortaklığınızdan daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.