Markalar arası rekabetin artarak devam ettiği tüketim dünyasında pazarlama deyince artık “geleneksel pazarlama” yöntemlerinin adı neredeyse anılmıyor. Özellikle pandemi dönemiyle beraber e-ticaret sektörünün ve dijital dünyanın yükselişi sayesinde artık tüketici çevrim içi alışveriş yapmaya daha eğilimli hale geldi. Bu da birçok markanın tercih edilmek için farklı yollara başvurmasına sebep oldu. Çok kanallı pazarlama da onlardan bir tanesi. Özellikle müşteri sadakatini sağlaması konusunda markaların sıkça tercih ettiği çok kanallı pazarlama terimine bir de beraber göz atalım!

Terimsel Anlamı

Çok kanallı pazarlama (omni-channel marketing); alışveriş deneyiminin müşterinin gözünden görülmesine olanak tanır. Müşteri deneyiminin tüm kanallarda (dijital-geleneksel) kusursuz, entegre ve tutarlı olacak şekilde düzenlenmesi için harika bir pazarlama yöntemidir. Omni-channel marketing yapabilmeniz için tutarlı ve ikna edici bir marka mesajı verebilmeli, iletişim kanallarınızın her birinin iyi yönlerini birleştirmelisiniz.

Çok Kanallı Pazarlama Nedir?

Çok Kanallı Pazarlama (Omni-Channel Marketing) Nasıl Yapılır? 

Öncelikle markanız için benzersiz omni-channel marketing altyapınızı geliştirmelisiniz. Bu güçlü yapıyı geliştirmek için şirketinizdeki birkaç departmanla koordineli şekilde çalışmanız gerekir. Burada önemli olan, farklı departmanlardaki çalışanlarınız ile fikir birliğine varmanız ve perspektiflerinizi birleştirmenizdir. Böylelikle uyum içinde yürüyen bir omni-channel kampanyanız olacaktır. 

Dikkat etmeniz gereken ve koordineli bir şekilde çalışmanız gereken segmentler ise: Ürün, pazarlama, satış, müşteri desteği ve müşteri başarısı.

Omni-channel marketing kampanyası oluştururken girişiminizin amaçlarını ve hedeflerini tüm departmanların anlamasına önem vermelisiniz. Bu segmentleri erkenden sürece dahil etmek, omni-channel marketing yöntemini uygulamak istediğinizde işinizi kolaylaştıracaktır.

En iyi müşteri deneyimini sunabilmeniz için markanızda çok kanallı pazarlama stratejinizi iyi kurmalısınız. Pazar araştırması yaparak sürece başlayabilir, müşterilerinizin isteklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle e-ticaret sitesine sahipseniz müşterilerinizin ürünleri satın alma işlemlerini kolaylaştıracak yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Hem fiziki hem dijital mağazanız varsa bu iki yeri de kapsayıp satışlarınızı artıracak yeni yöntemler bulabilirsiniz. 

Omni-Channel Marketing Stratejisini En İyi Kullanan 4 Şirket

Amazon

Başta yalnızca kitap satışına odaklana niş bir girişim olarak başlayıp kısa sürede e-ticaret pazarındaki çok kanallı örneklerden birine dönüşen Amazon, müşterilerine yalnızca web siteleri ile değil aynı zamanda aşağıdaki kanallarla da erişimde bulunma avantajı sağlıyor: 

  • Mobil uygulama
  • Alexa cihazları
  • Akıllı saatler
  • Mağaza

Amazon, kusursuz omni-channel marketing yöntemi sayesinde müşteriler markayı yalnızca takip edip internet üzerinden sipariş vermekle kalmıyor, aynı zamanda siparişlerini mağazadan veya Amazon’un fiziki mağazalarından da teslim alabiliyor. Amazon’un uyguladığı en iyi omni-channel marketing stratejilerinden bir diğeri ise müşterilerin Alexa adındaki bir yapay zeka ile sesli olarak konuşup ürünlerini sepete ekletebilmesi!

2) IKEA

Dünya çapında 52 ülkede, 424 fiziksel mağazaya sahip IKEA; 2017’de ‘’online alışveriş etkileşimli katalog’’ ve ‘’alışveriş sanal asistanı web uygulaması’’ diye adlandırdığı uygulamalarını piyasaya sürdü. Bu uygulamalar, katalog veya bir dizi satış sayfasından oluşan e-ticaret mağazasından çok daha fazlasını simgeliyor. Marka ayrıca, hedef kitlesi olan gençlerin düğün veya eve dönüş hediyeleri için alışveriş yapabilecekleri hediye kayıt uygulaması dahi geliştirdi. Bu uygulamada, villa ya da apartman dairesini dekore edenler için birçok farklı planlama araçları mevcut. Aynı sistem için müşteri hizmetleri ekibi de ücretsiz olarak yardımcı oluyor ve dekorasyon konusunda farklı bakış açıları sunuyor. IKEA’nın bu tip uygulamaları ve müşteri hizmetlerinin etkin yardımı sayesinde başarıları sürdürülüyor.

3) Starbucks

Sektörün önde gelen kişileri, Starbucks’ın “ödüller” uygulamasını en başarılı kampanyalar arasında gösterir. Adı geçen uygulama ile Starbucks’tan herhangi bir ürün aldığınızda istediğiniz zaman kullanabileceğiniz ücretsiz ödül kartı elde edersiniz. Ancak geleneksel müşteri sadakat programlarının tersine, Starbucks bu kartın yüklemesini gerçekleştirmek için telefon, internet sitesi ya da uygulama seçenekleri sunar. Bunun dışında ise kartı mağaza içinde yeniden yüklemeye imkanınız da olur. Kartta ya da profilinizde yaptığınız herhangi bir değişiklik gerçek zamanlı olarak tüm kanallarda güncellenir. Bu sayede bir ürün almak için sıraya girdiğiniz zaman, bakiyeniz olmadığını fark ederseniz anında kartınıza yükleme yapabilirsiniz.

Çok Kanallı Pazarlama Örnekleri

4) Sephora

Güzellik markası öncülerinden Sephora, alışveriş yapanların online satış işlemlerini mağaza içi ziyaretlerine bağlayan çok kanallı bir müşteri deneyimi sunmakta. Ücretsiz makyaj ve güzellik atölyeleri de bulunan bu uygulamaya ek olarak müşteriler alışveriş yaparken hesaplarındaki “Güzellik Çantası” bölümüne erişmek için mağaza içi tabletleri de kullanabilmekte.

Sephora, müşterilerinin mağazalarından birine girdiğinde ürün yelpazesini görmelerini sağlamak için Beauty Bag to Find uygulamasını mağaza içi iletişim kanalıyla birleştirerek müşterilerin seçeneklerini daraltmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca satın almayı düşündükleri ürünleri takip etmelerine de olanak tanıyor. 

Sen de Sermayesiz E-ticaret Projesi ile sahip olduğun e-ticaret siteni çok kanallı pazarlama ile hedef kitlene duyurabilirsin. Müşteri deneyimini iyileştirerek satışlarını artırman ve hayalindeki kazanca sahip olman için Ekva Group her zaman yanında!