dijital pazarlama stratejisi

Her gün giderek globalleşen dünyada pazarlama ve pazarlama araçları gelişiyor ve ilerliyor. Eğer ürününüzü veya hizmetinizi en iyi şekilde pazarlamak istiyorsanız pazarlama dünyasını, pazarlama özelliklerini ve satış anlayışını iyice tanımalı ve gerekli bilgilere sahip olmalısınız.

Pazarlama dünyasını şekillendiren yeniliklerle beraber artık pazarlama sistemleri markaların büyüme oranlarının artmasına yardımcı oluyor. Doğru stratejiler ile pazarda görünür olmak için pazar çeşitlerini öğrenerek ve pazarlamanın özelliklerini kullanarak sağlam bir adım atabilirsiniz. Doğru pazarlama stratejileri ile markanızı veya hizmetinizi sektörde görünür yapabilirsiniz. Bu stratejilerin içinde ise daha önce pek duymadığımız bir pazarlama sistemi bulunuyor.: Dikey Pazarlama. Haydi, dikey pazarlamanın ne olduğuna beraber bakalım.

dikey pazarlama nedir

Dikey Pazarlama Sisteminin Üyeleri

Dikey pazarlamanın önemli noktalarına geçmeden evvel sistemin üyelerini incelemekte fayda var. Dikey pazarlama sisteminin üç bileşenini üretici, toptancı ve perakendeci olarak listeleyebiliriz. Dikey pazarlama sisteminde üretici, fiziksel bir şekilde ürünü yapan üretici olarak düşünülebilir. Toptancı, üreticiden ürün alır, sonrasında perakendecilere dağıtımı yönetir. Daha sonrasında sistem ilerlemeye devam eder ve dikey pazarlama sisteminde perakendeciler sırayla fiyatı seçer, işaretler. Ürünleri ise daha sonrasında tüketicilere satarlar.

Dikey pazarlama sistemleri, kısaca dağıtım kanalında yer alan tüm işletmelerin birbiri arasında işbirliğinin bulunması olarak açıklanabilir. Girişimcilerin ve pazarlamacıların bilmesi gereken üç tür dikey pazarlama sistemi vardır: Sözleşmeli, yönetilen ve kurumsal dikey pazarlama. Gelin bunları beraber inceleyelim.

Sözleşmeli Dikey Pazarlama

Sözleşmeli dikey pazarlama, dikey pazarlama sisteminde genel süreci koordine etmek için dağıtım veya üretim kanalının farklı ve çeşitli seviyeleri arasında resmi bir anlaşma içermesinden oluşur. Bu tarz bir pazarlama sistemi şirketlerin ekonomisinden ve pazarlama erişiminden en yüksek seviyede seviyede faydalanmalarına yardımcı olur.

Sözleşmeli dikey pazarlama sistemi aslında popüler bir dikey pazarlama biçimidir. Daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sözleşmeli dikey pazarlamanın örneklerini inceleyebiliriz. Örneğin franchising sistemleri, perakende sponsorlu ve toptan sponsorlu sistemler sözleşmeye bağlı dikey pazarlama sisteminin biçimleri olarak sayılır. McDonalds, Pizza Hut ve Burger King, sözleşmeli dikey pazarlamanın en iyi örneklerindendir. 

Yönetilen Dikey Pazarlama Sistemi

Yönetilen dikey pazarlama sistemi, üretim ve dağıtım zincirinin bir üyesinin daha büyük olması sebebiyle baskın olduğu ve dikey pazarlama sisteminin yapısını resmi olmayarak organize ettiği sistemdir. Bu tarz bir dikey pazarlama sisteminin örneğini, genel çamaşır deterjanı gibi küçük ürün üreticileri için satış alanı oluşturan Migros marketleri olarak inceleyebiliriz. Yani bu sistemde küçük ürünlere sahip olan ve fiziki mağazası olmayan üreticiler daha büyük üreticilerin ve sağlayıcıların bünyesi altında bulunmayı tercih ederler. Eğer markanız veya hizmetiniz küçük ise ve kendinize ait bir satış alanınız yoksa bu sistem sizin için doğru bir seçim olacaktır. 

Kurumsal Dikey Pazarlama

Kurumsal dikey pazarlama sistemi, kısaca üretim veya dağıtım zincirinin tüm seviyelerinin sadece tek bir şirket tarafından sahiplenilmesini içerir. Bu sistem; tek bir şirketin üretim, ar&ge, pazarlama ve dağıtımını da bünyesine dahil eder. Örneklendirmek gerekirse dağıtım ağının tüm kısımlarına yayılan ve dahil olan bir üreticinin eylemleri ileri bütünleşme yani entegrasyon olarak kabul edilir.

Basitçe konuyu ele alacak olursak kurumsal dikey pazarlamada tüm yetki sadece bir elde olur. Kurumsal dikey pazarlama sistemine en iyi örnek Apple olarak gösterilebilir. Apple gibi kendi perakende mağazalarında ürünlerini tasarladığı, sergilediği ve ürettiği ürünleri yine kendi mağazalarında satan bir şirket bu sistem için en uygun örnek olacaktır. 

dikey pazarlama türleri

Doğru Dikey Pazarlama Sistemini Seçmek

Sizin ve markanızın pazarlama çalışmaları için hangi sistemin en etkilisi olduğuna karar vermek istiyorsanız bu adımda

  • çevresel  faktörleri,
  • tüketici tipinizi,
  • ürün ve şirket faktörlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

UT Dallas’a göre seçim yaparken şu üç soruyu göz önünde bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır. 

1. Hangi Sistem Markanızın Hedef Pazarının En İyi Kapsamını Sağlar? 

Öncelikle markanıza yönelik pazarlama stratejilerinizi belirledikten sonra stratejileriniz için en yararlı olan dikey pazarlama sistemini seçmelisiniz. Bu adımda satış oranlarınızı artırmak için yapacağınız seçim siz ve markanız için önemli olacaktır. Yani, marka değerinize ve vizyonunuza uygun bir sistemi seçmek için iyice araştırma yapmakta fayda var. 

2. Potansiyel Müşterilerinizin İstediklerini Hangi Sistem Sağlayacak?

Markanızda önemli olan olgulardan biri de tabii ki müşteri memnuniyetiniz olacaktır. Dolayısıyla dikey pazarlama sistemlerinden size uygun olanını seçerken müşteri memnuniyetinizi artıracak bir sistemi seçmenizi öneririz. 

3. Hangi Sistem Markanız için En Kârlı?

Markanıza yönelik satışlarınızı yaparken bu sistemlerden hangisinin daha çok kâr getireceğini düşünmek gelecek yatırımlarınız için önemli bir adım olacaktır. Dikey büyümeye yardımcı olacak dikey pazarlama sistemleri sayesinde kârınızı artırabilir, ürünlerinizi siz de görünür hale getirebilirsiniz. 

Siz de kendinize ait markanızı sektörde görünür yapmak ve satışlarınızı yükseltmek için pazarlama konusunda Ekva Group’tan yardım alabilirsiniz! Hemen bizimle iletişime geçin, aklınızdaki soruların cevaplarını beraber bulalım!