e-ticaret yöntemleri

Gelişen teknoloji ve değişen tüketici alışkanlıkları ile beraber e-ticaret sektörü dünyada giderek daha da büyüyor. Bilim ve teknolojinin özellikle son 25 yıl içindeki gelişimiyle birlikte e-ticaret reddedilemez cazibesiyle markaların ilk tercihi haline geldi. Ayrıca günümüzde hemen hemen her tüketici; bir ürün hakkında bilgi arıyorsa öncelikle internete soruyor, her geçen gün daha da fazla artan oranda online alışveriş yapıyor ve satış sonrası aşamalar için yine internete başvuruyor. Siz de eğer e-ticarete gönül vermek istiyorsanız, “E-ticaret nasıl yapılır?” diyorsanız öncelikle e-ticaretin ne olduğunu ve daha sonrasında e-ticaretin nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz. Gelin, şimdi beraber inceleyelim. 

E-ticaret Nedir? 

E-ticaretin kökenleri 1995’e dayandırılsa da her ürün ve olayın bir hazırlayıcısı olduğunu unutmamak gerekir. Bu da bizi 20. yüzyılın ortalarına götürür. Bilgisayarların gelişimi, 1989 yılında “world wide web” açılımına sahip “www” nın hizmete alınması ile iletişim noktasında pekişti. Dünyanın farklı uçlarındaki insanların iletişimini kolaylaştıran bu sistem milenyuma girmeden hemen önce yeni bir iş kolunun oluşmasını sağladı.

İnsanlık yüzyılların ardından ticaret faaliyetlerini elektronik ortamlar üzerinden gerçekleştirebilme fırsatı buldu. İşte bu alım-satım işlemlerinin yeni, dijital kanalına e-ticaret diyoruz. E-ticaret en basit anlamıyla herhangi bir ürün ya da hizmet alışverişinin, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi veya mobil ortam üzerinden yapılmasıdır, diyebiliriz. Günümüzde fiziki mağaza olarak kurulan girişimler dahi kendi e-ticaret sitesini kurup çift yönlü hareket ederken yeni girişimlerin ilk adımlarını bu kanal üzerinden başlatmaları en risksizi gibi görünüyor.

E-Ticaretin Amacı Nedir?

E-ticaretin amacı temelde, eldeki ürün ve hizmetin müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır. Bu kanal sayesinde karşı taraf, yani sizin hedef kitleniz, sabit bir köşedeki mağazanıza gelmek zorunda kalmaz. İstediği an evinden sitenize girip beğendiği ürünleri satın alabilir. Siz de hem dinamik kampanyalarla hem de reklamlar aracılığıyla sınırsız internet kullanıcıları arasından kullanıcı havuzunuzu genişletebilirsiniz.

E-ticaret nasıl yapılır?

E-Ticaretin Avantajları Nedir?

7/24 Açık Mağaza

E-ticaret sayesinde mağazanız her zaman açık kalabilir ve bunun için ne fazladan mesaiye ne de vardiyalı çalışmaya ihtiyacınız olur. Hedeflediğiniz müşteri kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle Planlaması

E-ticaret sitesi yönetirken planlı büyüme ve müşteri havuzunu uzun vadede genişletmek ve bunu kalıcı kılmak için etkili pazarlama yöntemleri geliştirebilirsiniz. Birçok fiziki mağazanın aynı zamanda bir e-ticaret sitesinin olmasının bir sebebi de budur. Hedef kitlenizi doğru şekilde genişletirseniz satışlarınızda da kalıcı sonuçlar görebilirsiniz.

Pazarlama fırsatlarnızı sonsuz bir alandan yararlanarak planlayabilirsiniz. Ürünlerinizi dikkat çekici bir şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz.

Tasarruf

Çevrim içi işlerin nispeten düşük riskli olmasının en önemli sebebi tasarruf imkanlarınızdır. Fiziksel bir mağaza işletmek için gereken başlangıç sermayesi ile karşılaştırıldığında e-ticaretin maddi avantajı rahatlıkla görülür. Fiziksel bir mağazanın aksine kira ödemek zorunda değilsiniz, personel istihdam etmek gibi bir ihtiyacınız kalmayabilir. İstihdam etseniz dahi bu sayı geleneksel ticaretten çok daha az kişi ile sınırlı kalır. Yani düşük sermayelerle ticaret yapmaya başlayabilirsiniz ve daha çok satış yapabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

Dijitalin esnek imkanlarından faydalanarak müşteri iletişiminizi ve güvenini kolayca geliştirebilirsiniz. Herhangi bir sorunda sanal destek sağlayabileceğiniz gibi ürün stokunuzu da bilgisayar üzerinden sürekli kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde hem karşı taraf ile sağlıklı biçimde iletişim kurabilir hem de sitenizi güncel tutabilirsiniz.

Küresel Kapsama Alanı

Bir e-ticaret sitesine sahip olmak demek hazırlayacağınız reklamlar ile dünyanın dört bir yanına ulaşabilmeniz anlamına gelir. Örneğin siz İstanbul’da yaşıyorken sitenize yapacağınız yatırımlarla (dil desteği, ödeme ve kargo kolaylığı), Mardin’e de Yunanistan’a da satış yapabilirsiniz. Böylece küçük bir işletme olarak başlattığınız girişiminizi büyütebilirsiniz.

Niş Geliştirme

Bugüne kadar hobi olarak yaptığınız el işlerini ve diğer yetenek gerektiren ürünleri e-ticaret ile satabilirsiniz. Böylece hem her zaman sevdiğiniz işle ilgilenir hem de kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Niş pazar, sitenizin küresel çapta ilgi görmesi için de öne çıkarıcı bir özelliktir. Kârlılığınız hem motivasyon hem de para kazanmak üzerine gelişebilir.

Özgür Çalışma Ortamı

E-ticaret işletmeniz varsa herhangi bir ofise bağlı olmanıza gerek kalmaz. Ne sabah geliş saatinizi gözleyen patronlar ne de bunaltıcı çalışma ortamı ile motivasyon kaybı yaşarsınız. Yanınızda bilgisayarınız ve internetiniz olduğu sürece dijital göçebe olarak dahi işlerinizi yürütebilirsiniz.

E-ticaret nedir?

E-ticarete Nasıl Başlanır? 

1. E-ticaret Türünüze Karar Verin ✔

Öncelikle hangi alanda e-ticarete başlamak istediğinize karar vermelisiniz.  Örneğin, stoklu ticaret yapıp kendi ürünlerinizi satabilir veya stoksuz ticaret (dropshipping) ile anlaştığınız tedarikçilerin ürünlerini sitenize yükleyebilirsiniz.

2. Pazar ve Ürün Araştırması Yapın ✔

İkinci adım olarak pazar ve ürün araştırması yapmalısınız ve karar verdiğiniz ürüne veya hizmete göre  gerekli tedarik zinciri sağlamalısınız

3. Pazaryerlerinde Mağaza Açın ✔

E-ticaret sitenizi popüler pazaryerlerinde açtığınız mağazalara entegre edebilirsiniz. Bu şekilde çift kanatlı bir satış zinciri ve pazarlama yöntemi geliştirebilirsiniz. Bu mecralar aracılığıyla satış, sipariş, ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, teslimat takibi yapabilir ve satış verilerinizi çıkarabilirsiniz.

Eğer N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol, Amazon ve Aliexpress gibi pazaryerlerinde mağaza açmak istiyorsanız süreci yönetebilmek için pazaryeri entegrasyonu yapmanızı öneririz.

4. Reklam ve Pazarlama Planı Yapın ✔

E-ticaret türüne karar verip pazaryerleri üzerine de strateji geliştirdikten sonra satışa geçebilirsiniz. Bunun için ticaretin en eski zamanlarından beri arama motorları ve sosyal medya platformlarına reklamlar vererek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. 

Bölge veya müşterilere özel kupon ve kampanyalar tanımlayacak çalışmalar yapabilir, onları özel hissettirerek sadakati artırabilirsiniz.

Siz de Sermayesiz E-ticaret Projesi’ne dahil olarak sermayeye, stoka, depoya ve daha birçok adıma gerek olmadan kendi e-ticaret satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hayalinizdeki kazançlara sahip olmak istiyorsanız sizi bekliyoruz!