pazarlama amaç

Pandemi dönemi ile beraber değişen alışveriş alışkanlıkları e-ticaretin genişlemesine ve daha da gelişmesine olanak tanıdı. E hal böyle olunca neredeyse her ülkeden erişim sağlanması mümkün olan bir çok online pazaryerinin değeri giderek daha da artıyor. Siz de eğer ürünlerinizi yurt dışı pazarına çıkarmaya ve böylelikle satışlarınızı artırmaya hazırlanıyorsanız global pazarlama kavramına hakim olmanızda fayda var. Gerek global pazarlamanın tanımı, gerek stratejileri gerek faydaları bu kavramı daha iyi kavramanıza yardımcı olacak. 

Öncelikle global pazarlamanın tanımını gelin beraber inceleyelim. Basitçe söylemek gerekirse; global pazarlama, şirketlerin kendi iç pazarlarından daha geniş bir uluslararası izleyici kitlesine sunduklarını ölçeklendirmek için kullandıkları hem ahlak hem de metodolojinin adıdır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse: Global pazarlama, uluslararası pazarlarda ürünlerinizi satmak için gerekli bütün süreçleri içeren bir kavramdır. Bir şirketin ürünlerini dünya çapında bir pazarda üretmesi, yerleştirmesi, planlaması, yerelleştirmesi ve tanıtması gibi süreçleri içerir.

Global Pazarlamanın Önemi

Dünya çapında talebe sahip ve tercih edilme potansiyeli olan ürün ve hizmetler üreten ya da satan markalar için global pazarlama çok önemlidir. Çünkü global pazarlama, pazarlamayı ve globalleşmeyi bir araya getirir. Pazarlama; piyasayı iyi analiz edebilmek, tüketicilerin ne istediğini belirleyebilmek ve doğru bir fiyatlandırma ile pazarda tutunabilmeyi öğrenmektir. Daha sonraki adım ise ürünü üretmek ve satmaktır. Global pazarlama, bu süreçleri içeren pazarlamanın bir parçasıdır. 

Global Pazarlama Nedir?

Global Pazarlama Stratejileri Nasıl Geliştirilir?

Global pazarlama stratejilerini planlarken dikkate alınması gereken çok şey var.

İlk başta göz korkutucu görünse de, kazançlı global pazarlara başarılı bir şekilde girmek için önünüzde daha net bir yol görmenize yardımcı olacak basit, pratik yöntemleri beraber inceleyelim.

Pazarlama karması: 4P Kavramının Önemi 

Geçmişten günümüze pazarlama karması dört ürün veya hizmet konseptinden oluşur. Dört unsurun her biri sırasıyla planladığınız hedef pazar bağlamında ele alındığında, satış yapmak istediğiniz her uluslararası pazar için farklı, belirli bir resim ortaya çıkacaktır.

  1. Product (ürün): Ürününüz yeni pazarda aynı mı kalmalı? Ürününüzün özelliklerini pazar beklentileri ile uyumlu hale getirmek için hangi değişiklikler yapmanız gerekiyor? Ürününüzle ilgili, pazar müşterisinin kafasını karıştırabilecek veya endişelendirebilecek herhangi bir şey var mı?
  1. Price (fiyat): Ürününüzün fiyatı yeni hedef ülkede aynı mı kalmalı? Yeni pazardaki satış oranlarınızı etkileyecek olan ekonomik faktörler nelerdir? Katlanılması gereken ek lojistik maliyetler var mı? Yerel rakip manzarası nasıl? Bu yönlerdeki pazardan pazara değişiklikler doğru bir şekilde tespit edildiğinde, fiyat noktası değişiklikleri ortaya çıkacaktır.
  1. Placement (yerleştirme): İdeal müşterinizin hedef pazarda mevcut satın alma kararlarını verme biçimindeki farklılıklar neler? Kişilerin kendi iç pazarlarındaki markalarla ilişki kurma ve markaları tercih etme biçimlerini ne değiştiriyor?
  1. Promotion (tanıtım): Mesajınız, gücünü kaybetmeden kültürel farklılıklara uyum sağlayabilecek mi?  İç pazar ideal müşteri profilinize karşın yeni hedef pazarla ilgili kültürel özellikler nelerdir? İletişim dilinizi nasıl adapte etmelisiniz?
Global Pazarlama Stratejileri

Global Pazarlamanın Markanıza Avantajları 

Global pazarlama sınırlarınızın genişlemesine yardımcı olur. Markanızı sınırlarınızın dışına çıkarmak muazzam fırsatlar yaratabilir. Ayrıca küresel pazarlama şirketinizin ürün ve hizmetlerinin etkinliğini artırır. Çünkü markanız büyüdükçe ve öğrendikçe, yeni ve geliştirilmiş ürünleri sunma konusunda daha etkili olursunuz. Global pazarlama stratejisinin bir başka avantajı da küresel bazda rekabet ederek dünya çapındaki müşterilerinizin ürünleriniz hakkında daha iyi bilgilendirilmesini ve bu müşterilerin sunduğunuz ürünlere daha fazla odaklanmalarını sağlar. 

Kendinize ait bir e-ticaret siteniz varsa siz de global pazarlama yapabilir, markanızı evrensel boyutlarda bilinirlik düzeyine taşıyabilirsiniz. Kendinize ait bir e-ticaret siteniz yoksa Ekva Group olarak Sermayesiz E-ticaret Projesi ile size yardımcı olmaya hazırız! 

**