logo nedir tasarım ihtiyacı

Bir markanın şüphesiz ki en önemli imzası logodur. Sizin de eğer yeni oluşan bir markanız varsa logonuz müşterilerinizle iletişim kurmanıza yardımcı olacak ilk adımdır.

Günümüzde logolar, tipografik yani yazınsal anlatımdan ziyade görsel olarak tüketicilerin zihninde yer ederler. Çoğumuz, marka adı yazmayan ve sadece sembollerden oluşan logoları bile tanır, hangi markaya ait olduğunu biliriz. Bunun için kullandığı renkler bile yeterli oluyor. Örneğin Getir’in getir logo tasarımı logosundaki mor ve sarı ikilisi artık

doğrudan algıda seçicilik yaratıyor. Bu da aslında markanızın pazarlama stratejileri ile birleştirebileceğiniz en önemli odaklardan birini yaratmanız anlamına gelir.

Siz de etkili bir logo tasarlamak veya tasarlatmak istiyorsanız bu yazımızdaki bilgiler işinize yarayacak! 

Etkili logo nasıl yaratılır?

Logo Nedir ve Neden Bir Logoya İhtiyacınız Var? 

Logonun en basit düzeyde şöyle tanımlayabiliriz: Bir marka, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk ya da fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel öge barındıran semboller. Tasarıma adım atan herkesin ilk adımda tanıştığı bazı türler vardır: Bunlara logo, logotype ve amblem denir.

Logolar, ikonik çizimler veya sembol şekillerden meydana gelir. Logotype‘lar ise tam olarak yazı karakteri ve tipografi yöntemleri üzerinden hazırlanmış tasarımlardır. 

Logo, bir şirketin en önemli markalaşma yatırımlarından biri kabul edilir. Uzun süre markanızın bir numaralı temsilcisi olarak kullanacağınız tasarıma neden ihtiyacınız olduğuna bakalım:

  • Logo, dikkat çeken ve genellikle ilk izlenimi veren şirketin yüzüdür,
  • Marka kimliğinin hayatî bir parçasını oluşturur,
  • Markanın akılda kalıcı olmasına yardımcı olur,
  • Bir markayı rakiplerinden ayırır,
  • Hedef kitleniz sizden bir logonuz olmasını bekler.

Logo Yaratım Süreci

Logo tasarlamak, gelişen teknoloji ve yeni programlar ile artık çok zor değil. Teknik yeterlilik elinizin altında olsa da tasarımı yapmak düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Her gün sokakta, caddede yürürken gördüğümüz market logolarından televizyon kanallarının tasarımlarına kadar birçok örnek bize yapılması kolaymış gibi gelir. Ne var ki daha önce de bahsettiğimiz üzere her saniye yepyeni girişimler ve projeler kendi orijinal logolarını tasarladığı için biricik olmak zorlaşıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki yaratıcılık, teknik bilgi ile eş ve hatta bir miktar daha önemli. Dikkat çekici, akılda kalıcı ve yaratıcı olan bir logo tasarımı yapmak için en başında hayal gücümüzü etkili kullanmak gerekir. Fakat logo yapan tasarımcılar dahi kimi zaman yaratıcı ve başarılı logolar yapmakta zorlanabilirler. Süreci kolaylaştırmak için aşağıdaki maddeleri öğrenmenizde fayda var. Devam edelim!

logo tasarımı yapma

Etkili Bir Logo Hazırlamanın Yolları 

1. İlham Alın

İlham almak, logo tasarımı için temel bir kural olmasa da önemli bir adımdır. Çünkü ilham alınmadan yaratıcı işlerin ortaya çıkması zordur. Hele ki saniyede on binlerce girişimin resmi olarak kurulduğunu düşünürsek, işler gittikçe karmaşık bir hal alıyor. İşin tamamlanmasını sağlayacak ilhamın nereden geleceği bazı durumlarda belli olmaz. Sistemi iyi anlarsanız bu aşamalar nispeten daha kolay olabilir. Örneğin, size ilham veren markaları takip ederek kendi logonuzu tasarlayabilirsiniz. Ayrıca, tasarımlarınızı oluştururken ilhamınızı artırmak için tasarım odaklı web sitelerini de kullanabilirsiniz. 

2. Logolar Hakkında Her Etkeni Öğrenin

Tasarım sürecini başlatmadan bir ön araştırma yapmak en sağlıklı olan yaklaşım olacaktır. Logo tasarımının nasıl olması gerektiği, tasarım aşamasında dikkat etmeniz gereken etkenler gibi başlıkları öğrenmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken başlıca detaylar; logonuzun özgün, marka hikayenizle uyumlu ve müşterilerinizin dikkatini çekecek tasarıma sahip olmasıdır.

Logonun oluşum süreci ne kadar uzun ve meşakkatli olsa da sonuçta elde ettiğiniz ürünün sizi temsil edecek kadar kaliteli, müşteriyi çekecek kadar cazip olmasına dikkat etmelisiniz. Dijital dünyada emek ve yaratıcılık en öncelikli adım. Özellikle yeni bir girişimseniz müşterinize kendinizi en temiz kıyafetlerinizle tanıtmalısınız. Bu, markanızın logosundan başka bir şey değil!

3. Renk Kullanımına Önem Verin

Gelişen dünyamızda aynı tarza sahip, siyah-beyaz ve düz tasarımlar ilgi görmüyor. Bu sebeple size önerimiz; renkleri zekice kullanarak oldukça başarılı, dikkat çekici ve sade logolar tasarlamaya özen göstermeniz olacaktır. Farklı renk uyumları yakalayarak marka imajınıza katkı sağlayabilirsiniz. 

4. Doğru Yazı Tipini Seçin

Yazı tipi, etkili logo için önemli unsurlardan biridir. Eğer logonuzda yazı kullanacaksanız tipografide doğru seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız. Genellikle sade ve kolay okunabilir olan yazı tiplerini tercih etmenizi öneririz. 

5. Farklı Olun

Oluşturduğunuz logoda karışıklıktan uzak ve basit tasarımlara yönelmelisiniz. Fakat aynı zamanda farklı da olabilmelisiniz. İşte işi en zor yapan kısım da bu. Hem özenli hem basit hem de eşsiz! İlhama açık olmanız gerektiğini söylemiştik. Yalnız bazen o kadar çok örnek inceleriz ki beynimiz üzerinden bir miktar süre geçtikten sonra o fikri başka bir yerden aldığımız bilgisini saklar ve biz orijinal bir ürün yarattığımızı düşünürüz. Bu gibi aksiliklere yer vermemelisiniz. Kalabalıklar arasından sıyrılabilecek benzersiz bir tasarım, ilk bakışta dikkat çekmenizi sağlayacaktır.  

Ünlü Logolar!

logo tasarım örnek

Günümüzün iki dev markasına bakalım: Google ve Amazon! Biri internetin diğeri ise e-ticaretin açık ara en önemli ismi. Peki logoları? Örneğin Google’ı ele alalım. Tasarımcılar, L’deki yeşil (birincil olmayan) rengin, Google’ın kurallara nasıl meydan okuduğunu göstermek için olduğunu söylüyor. Daha çok strateji, değil mi?

Veya Amazon’un logosu. Amazon’un a’dan z’ye her şeye sahip olduğunu göstermek için a’dan z’ye bağlanan bir ok içeren basit bir yazı tipi. Strateji oluşturun ve bırakın hayal gücünüz sizi doğru tasarıma götürsün.

discord logo örneği

Ünlü çevrim içi mesajlaşma uygulaması Discord’un simgesi, kullanıcı havuzunu oluşturan ve marka hikayesine göndermede bulunan oyun koludur. Dikkatli baktığınızda benzerliği görebilirsiniz.