Pazarlama sektörü her gün biraz daha gelişiyor. Bu dinamik düzen ile beraber markalar müşterilerine ulaşma yollarını  çeşitlendiriyor. Milyonlarca marka arasında görünür olmak istiyorsanız niş pazarlamayı kesinlikle öğrenmelisiniz!

Belirli bir ürünle belirli bir kitleye pazarlama yapacağınız niş pazarlama stratejiniz sayesinde her zaman etkinliğini sürdüren müşteriler yakalayabilirsiniz. Ama hepsinden önce, nedir bu niş pazarlama? 

niş pazarlama

Pazarda hiç hizmet verilmeyen ya da sağlanan hizmetlerden yeterli ölçüde yararlanamayan tüketici kitlesini hedefleyerek yalnızca onlar için pazarlama çabalarında bulunulması niş pazarlama olarak adlandırılır. Pazarı yalnızca o tüketici grupları için bölümlendirirseniz niş pazarlama yapmış olursunuz. 

Bölünmüş pazar içerisinde özel istekleri olan tüketici kitlelerinin yoğunluğu azımsanamayacak kadar çok olduğundan niş pazarlama stratejileri ile üretimini düzenleyen işletmeler ve markalar normalden daha yüksek kâr marjlarına ulaşabiliyor. 

Niş Pazarlamanın Özellikleri

Niş pazarlamanın özelliklerini maddeler halinde sıralayım:

  • Niş pazarlamacılar müşterilerinin talepleri doğrultusunda ürünler üretir. Dolayısıyla firmanın sunduğu fiyatı vermeye her zaman hazırdırlar.
  • Niş pazarlamada sunulan ürün veya hizmet özgün olmalıdır ve markanın bu alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir.
  • Niş pazarlama; üretim oranı ve satış oranı düşük, kâr oranı yüksek pazarlarda kullanılır. 
  • Markanın veya işletmenin odaklandığı pazara hakim olmasını sağlar.
  • Niş pazarlamada hedef kitle olabildiğince daraltılır. Belirli gruplara ayrılır.
  • Müşteri memnuniyetini ve sadakatini elde etmek niş pazarlama ile daha etkili olur.
  • Niş pazarlama yaparken geniş bir alanda özel bir alana odaklanılır.

Niş Pazarlama Örnekleri

Jack Wolfskin

Outdoor sporlarına özel malzemeler üreten Jack Wolfskin markası senelerdir satışlarını katlamaya devam ediyor. Dağcılık, doğa sporları ve adrenalin özelindeki sporlar için ekipman ve kıyafetleriyle niş bir kitleye sahip. 

Perwoll

Sadece siyah kıyafetler için ürettiği deterjanı ile bilinen en güzel niş pazarlama örneklerinden biri Perwol’dür. Genel tüketici kitlesinin içerisinde siyah renklere özel deterjan beklentisi olan müşterilerini çok iyi bir şekilde bölümlendirmiş ve onların talebine uygun ürün üretmiştir.

Niş pazarlama örnekleri

Baltika

Baltika; Avrupa’daki alkol tüketen kitle içerisinde, alkolsüz bira tercih eden kitleyi hedefleyerek Baltika biralarını üretmiştir ve böylece dünyada tanınmıştır. Aynı zamanda Hollandalı bira üreticisi olan Bavaria da Baltika gibi alkolsüz biralarıyla niş tüketiciler arasında sıkça tercih edilmektedir.

Vejetaryen Restoranlar

Yeme-içme, dünyanın en geniş sektörlerinden birisidir. Milyonlarca potansiyel müşterinin içerisinden et yemeyen vejetaryen tüketici kitlesinin hedeflenmesi ise tam anlamıyla niş pazarlamaya örnek girişimler arasında yer almaktadır.

Lefty’s

Lefty’s yalnızca sol elini kullananlara uygun ürünler üreten ender işletmelerden birisidir. Solaklar için mouse (fare), mutfak gereçleri, kıyafetler ve kırtasiye malzemeleri üretmektedir. 

O’Brien Gayrimenkul

Amerika’dan O’Brien Gayrimenkul şirketini pazarlama faaliyetleri yalnızca bölgedeki O’Brien isimlilere yöneliktir. İlginç bir niş pazar örneğidir. Yine de alanında oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 

Siz de niş pazarlama yapmak mı istiyorsunuz? Sermayesiz E-ticaret Projesi ile sahip olacağınız e-ticaret sitenizdeki ürünleri tanıtırken niş pazarlamaya stratejisini uygulayabilirsiniz. Böylelikle kâr marjlarınızı yükseltebilirsiniz. Size sağladığımız ürünlerimiz hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz!