pazarlama stratejisi tanim

Her gün değişen pazarlama sektörünün bileşenleri, sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Özellikle teknolojinin ve bilişim dünyasının son yıllarda hızla değişmesi çoğu markanın pazarlama stratejilerini değiştirmesine neden oldu. Peki mevcut markanız için pazarlama stratejinizi oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve strateji oluşturmanızın önemini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız öncelikle pazarlama stratejisinin özüne inelim.

Pazarlama Stratejisinin Tanımı

Pazarlama stratejileri, kurumların veya markaların pazarlama hedeflerine ulaşmak için planladığı ve kurguladığı kapsamlı bir plandır. Bu planlama pazarlama planı kavramının yapı taşıdır. Pazarlama stratejileri, kurumların satışlarını ve karlarını artırmak için mümkün olan en iyi fırsatlara yönelmesine ve odaklanmasına yardımcı olur.

Başka bir mercekle incelersek pazarlama stratejisi; iş planınız, müşterileri nasıl bulacağınız ve işletmenize nasıl çekeceğiniz konusunda size yol gösteren bir planlardır.  Pazarlama stratejiniz, işiniz ve pazarlama çabalarınız için neye ulaşmak istediğinize odaklanır. Etkili bir pazarlama stratejisi, işletmenizin veya markanızın sektöre nasıl yaklaştığı ve pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak teknikler ve taktikler geliştirmek için pazarlama hakkında bildiklerinizi sentezleyerek size bilgi vermelidir. 

Pazarlama Stratejisini Ne Zaman Geliştirmelisiniz? 

Pazarlama stratejisi, tabii ki işinize başlamadan önce oluşturulmalıdır. Yönünüzü belirleyecek yegane şey stratejiniz olacaktır. İşletmenizin pazara nasıl gireceğini, rekabet türünüzü, nasıl rekabet edeceğinizi ve finansal hedeflerinize ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini önceden belirlemelisiniz ki etkili bir şekilde ürünlerinizi pazarlayabilesiniz. Ardından, pazarlama planınızı oluştururken öğrendiklerinizi kullanmalı ve işletmenizin stratejisini başlatmalısınız.

Pazarlama stratejileri de bir iş planı gibi sonuçlarınızı iyileştirmek için gerektiği şekilde değişebilir. İşletmenizin veya markanızın faaliyete geçmesinden sonra pazar araştırmanızın ve performansınızın bir getirisi olarak değişen pazar koşullarını, ürünlerinize olan talepteki değişimleri ve satışlarınızı doğrudan etkileyen diğer faktörleri hesaba katmak için pazarlama stratejinizi değerlendirmeniz ve gerekirse ayarlamanız gerekir.

Pazarlama Stratejinizi Oluştururken Eklemeniz Gereken 5 Bileşen

Ürünleri belirlemek:

Müşterilerinize ne sunuyorsunuz? Ürününüzün fiziksel özellikleri nelerdir ve neden diğer ürünlerden üstün olduğunu düşünüyorsunuz? Bu soruların cevabı stratejinizi oluşturmanızda size pusula olacaktır. İsterseniz bu durumda rakip analizi de yaparak bilgilerinizi iyileştirebilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerinizden farklı olarak ne sunduğunuz ve müşterinize ne gibi avantajlar vaat ettiğinizi de mercek altına alarak stratejinizi yazabilirsiniz.

Fiyat bilgisinin değerlendirilmesi: 

Ürününüzü veya hizmetinizi müşterilerinizin almasının maliyeti nedir? Rakiplerinizin fiyatlarıyla farkınız nedir? Kâr marjınız bu fiyattan satış yaparak ne kadar olacak? Bu sorular da mâli anlamda önünüzü görmenize yardımcı olur. 

Konum: 

Ürünleriniz ve hizmetleriniz fiziki mağazanızdan satın alınabilir mi? Bu yer, bir ev ofisinin olmasının yanı sıra tüketicilerin satın alabileceği bir mağaza da olabilir. Birden çok yerde bulunuyorsanız her yerden planlanan satış yüzdesini hesaplamalısınız. Bunların dışında online pazarlama stratejiniz ne olacak? Pazar yerlerine gireceksiniz bu konumlarda satış stratejiniz ne olmalıdır? İşlem nasıl gerçekleşecek, ürünü müşterilerinize ne kadar bir maliyetle ulaştıracaksınız? Bu soruların yanıtları da stratejinizi kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır.

Promosyonlar: 

Müşterilerinizi ürün veya hizmetleriniz ile ilgili nasıl bilgilendirmeyi düşünüyorsunuz? Sunduğunuz özellikler ve faydalar hakkında bilgileri müşterilerinize nasıl aktaracaksınız? Hangi pazarlama taktiklerini kullanmayı düşünüyorsunuz? Kullanacağınız herhangi bir teşvik ve indirim kuponu var mı, varsa neler? Bu sorular sektördeki konumlanmanıza yardımcı olacak sorulardır. Sizi rakiplerinizden ayıran ayrıcalıkları iyi düşünmeli ve stratejinizde kullanmalısınız. 

Çalışanlar: 

Ürününüzün veya hizmetinizin oluşturulmasında, pazarlamasında ve üretilmesinde rol alan kişiler kimlerdir? Örneğin satış elemanları, sanal asistanlar, mağaza görevlileri gibi kişiler ne yaparlar?  İşletmenize yardım sağlama konusunda eğitim ve deneyim düzeyleri nedir? Bu kişilerin markanıza katacağı değeri de göz önünde bulundurarak pazarlama stratejinize ekleyebilirsiniz. İyi bir bölümleme ile mevcut bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz. 

pazarlama stratejisi basamakları

Sermayesiz E-ticaret Projesi ile Kendi Markanız için En İyi Pazarlama Stratejisini Hazırlayın! 

Kendinize ait markanız için yukarıda anlattığımız adımları izleyerek siz de pazarlama stratejinizi oluşturabilirsiniz. Sermayesiz E-ticaret Projesi ile hayalinizdeki işe sahip olarak istediğiniz geliri siz de elde edebilirsiniz!