Toplumsa_Pazarlama

Günümüz çağında pazarlama dünyası gelişmeye devam ediyor. Eski döneme kıyasla pazarlama kavramı bir ürünü basitçe pazarlamaktan ziyade fayda odaklı pazarlamaya doğru evrildi. Bu faydacılık sürdürülebilir olmakla, dünyayı korumakla ve toplumun ihtiyaç duyduğu özellikleri ürünlere yansıtmakla gelişmeye devam ediyor. Artık büyük markalar toplumsal pazarlama denilen kavramı benimsiyor ve topluma uygun pazarlama stratejileri ile ürün odaklılıktan fayda odaklılığa geçiyor. Siz de markanızı ve ürünlerinizi pazarlarken toplumsal pazarlamadan faydalanmak istiyorsanız gelin, işin mutfağına beraber inelim.

Toplumsal pazarlama, topluma fayda sağlama amacıyla kişilerin tutumlarını, inançlarını ve mevcut davranışlarını etkilemeye veya değiştirmeye yönelik pazarlama çalışmalarını kapsayan pazarlama süreci olarak tanımlanabilir. Kısaca toplumsal pazarlama; reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış, satış geliştirme ve doğrudan pazarlama gibi pazarlama dinamiklerini bu amaç doğrultusunda kullanan stratejik iletişim sürecidir.

Toplumsal Pazarlama Stratejileri

Toplumsal Pazarlama Neden Önemlidir?

Markanız için bir yandan müşterilerinizin isteklerini yerine getirirken bir yandan da toplumun isteklerini yerine getirmeniz marka değeriniz için önemlidir. Toplumsal pazarlama ile müşterilerinizin ve toplumun isteklerini dengede tutmalısınız. Örneğin; plastik malzemeler ile üretim yapıyorsanız ve çevreyi kirletiyorsanız bunu toplumsal pazarlama ile düzeltebilirsiniz. Bu süreçte doğru ürünü doğru fiyata müşterilerinize sunarken gelecek nesilleri de düşünmeniz gerekir. Bu yüzden toplumsal pazarlama yaklaşımını benimseyerek plastik kullanımı yerine cam kullanımı ile ürettiğiniz ürünleri piyasaya sürmeye başlayabilirsiniz. Bu hem marka değerinizi artıracak hem de toplumun isteklerini karşılamanıza yardımcı olacaktır. 

Toplumsal Pazarlama Nasıl Yapılır?

Tüketici İhtiyaçlarını Belirleyin

Markanız için öncelikle toplumsal pazarlama yapmadan evvel toplumu incelemelisiniz. Toplumsal pazarlama sürecinde ilk olarak müşterilerinizin üründen beklentileri, ürüne yönelik isteklerini ve satın almak için bekledikleri standartları analiz etmelisiniz. Böylelikle ilk adımı atarak yolunuza ışık tutmuş olursunuz. 

Ürün Geliştirme Adımlarını Takip Edin 

Bu aşamada ürününüz için pazar araştırması yapmak çok önemlidir. Pazar araştırması yaparken potansiyel tüketici kitlenizi iyi analiz etmelisiniz. Müşterilerinizin istekleri, eğitim durumları, dijital alışkanlıkları, ürün için ayırdıkları bütçe gibi demografik özelliklerini incelemelisiniz. Ürününüz için belirlediğiniz ihtiyaç ve tercih seçeneklerinden sonra belirlediğiniz ihtiyaçları karşılayabilmek üzere planlama yapmalı ve ürünlerinizi geliştirmelisiniz. 

Ürünün Tanıtımını Gerçekleştirin 

Ürününüzü ortaya koyduktan sonra müşterilerinize ürününüzü tanıtmanız gerekir. Bunun için de ürünüzde öne çıkan avantajları, rakiplerin ürünlerinden farklı olan yanlarını, müşterilerinizin hangi ihtiyaçlarını karşılayacağını göstermeniz gerekir. Bu adımları planladıktan sonra ürününüzü nasıl tanıtacağınıza karar vermelisiniz. Günümüz dünyasına uyum sağlayarak siz de dijital medyaya ağırlık verebilirsiniz. Televizyon, yazılı mecralar gibi geleneksel medyada da aktif olarak kalabilir, ürününüzü hedef kitlenize en iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

Toplumsal Pazarlama Örnekleri

Ice Bucket Challenge

Birkaç yıl önce yüzbinlerce insan, kafalarından aşağı bir kova buzlu suyu döktükleri videoları paylaştıklarını hepimiz hatırlıyoruzdur. Gördüğümüz o videolar aslında bir kampanya için oluşturuluyordu. ALS hastalığına farkındalık oluşturmak ve bu videolar aracılığı ile ALS vakfına bağış toplamak amacıyla başlatılan bu kampanya çok önemli bir toplumsal pazarlama örneğidir.  Bu videolarla hem toplumun ilgisi canlı tutulmuş hem de vakfın istekleri de karşılanmış oldu. 

Özel İsimli Coca-Cola

Toplumsal pazarlama stratejilerini en iyi şekilde kullanan Coca-Cola 2013 yılında gerçekleştirdiği bir etkinlikle yine milyonlara ulaşmayı başardı. Ürünlerin üzerinde kendi isimlerini gören Coca-Cola tüketicileri şirket ile daha kuvvetli bir bağ kurmuş oldular.

Toplumsal Pazarlama Nedir?

H&M ve Geri Dönüştürülebilir Kıyafetler 

H&M markası daha sürdürülebilir bir gelecek için %100 organik pamuktan üretilmiş kıyafetler üretmeye başladı. Buna ek olarak kullanılmayan kıyafetlerini getiren müşterilerine indirim kuponu veriyor ve mevcut kıyafetlerin geri dönüştürülmesi için aracı olarak hem toplumun hem de markanın ihtiyaçlarını karşılıyor. 

Siz de Sermayesiz E-ticaret Projesi ile kendi e-ticaret sitenize sahip olduğunuzda ürünlerinizi toplumsal pazarlamaya göre pazarlayabilirsiniz. Pazarladığınız ürünleri dilediğiniz strateji ile pazarlayarak hedef kitlenize tanıtabilirsiniz. Ekva Group olarak aklınızdaki soruları yanıtlamaya ve hayalinizdeki işe sahip olmanız için size yardımcı olmaya her zaman hazırız!