Sektörde rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Geçen senelerde Instagram’ın Snapchat’e rakip olarak oluşturduğu hikayeler kısmı gibi birçok marka birbiriyle hala rekabet içinde. Bu rekabeti iliklerine kadar yaşayan bir başka ikiliyse Youtube ve Tiktok. 

Yakın zamanda YouTube, Instagram’ın TikTok’tan esinlenerek kullanıcılarının deneyimine sunduğu Reels platformu gibi yeni bir platformla karşımıza çıkmıştı. YouTube’un bu platformu, ‘YouTube Shorts’ olarak adlandırılmıştı. İçerik üreticileri, YouTube Shorts’ta, kısa videolar paylaşabiliyor ve büyük  bir kitleye hitap edebiliyorlardı.

Youtube Shorts

Kısaca özetlemek gerekirse; YouTube Shorts, tüm kullanıcıların yalnızca akıllı telefonlarını ve YouTube uygulamasındaki Shorts kamerasını kullanarak yeni bir kitleyle bağlantı kurmasını sağlayan yapıdır. YouTube’un Shorts oluşturma araçları, çok segmentli kameramızla 60 saniyeye kadar kısa videolar oluşturmayı kolaylaştırır.

10 Bin Dolar Kazanma Şansı

Geçmişin kapılarını kapatıp dijital dünyadan kazanç elde etmek artık hepimizin aşina olduğu bir konu. Özellikle influencer marketing yapan kişilerin kazandığı paralar dudak uçuklatıyor. Şimdi ise Youtube gibi önde gelen bir markanın para vereceğini söylemesi kimileri için umut vadedici. 

YouTube bu sebeple Tiktok ile rekabetini sürdürme ve daha çok tıklanma alma amacıyla içerik üreticilerine özel yeni bir teşvik kampanyası başlattı. Şirket, TikTok rakibi platformunda içerik üreten üreticilere ayda 10 bin dolara kadar ödeme yapacağını açıkladı. YouTube, önümüzdeki yıl boyunca toplamda yaklaşık 100 milyon dolar ödeme yapmayı planlıyor. YouTube’un yaptığı bu açıklama, içerik üreticilerinin oldukça iyi paralar kazanacağını gösteriyor olsa da bu ödemeler elbette garanti değil ve bu paraları elde etmek zor bir yol. 

Youtube Shorts ile Kazanmanın Yolları

Ne Yapmalısınız? 

Youtube’un bu politikasında bu kadar yüksek miktarda para kazanmak için ele alınacak faktörler arasında üreticinin bir ay içinde kaç tane video yayınladığı ve bu videoların ne kadar hedef kitlesine ulaştığı gibi önemli detaylar yer alıyor. Bununla birlikte kopyala yapıştır videolardan para kazanmayı engellemek için de videoların orijinal olması koşulunu koyuyor. Yani bir yerden esinlenmeden tamamen özgün içerikler üretmeniz şart. 

‘Shorts Fonu’ olarak isimlendirilen 100 milyon dolarlık proje, YouTube’un Ürün Genel Müdürü Neal Mohan’a göre gelecekte uzun vadeli bir ölçeklenebilir para kazanma programına dönüşecek. 

İleriki zamanlarda Youtube hakkında tüm detayları öğrenmek için blogu takipte kalmayı unutmayın!